Autor Wiadomość
kolegiant
PostWysłany: Pią 10:43, 10 Kwi 2009    Temat postu: Absolwenci Kolegium - Dariusz Wierzchoś


Absolwenci Kolegium

Dariusz Wierzchoś — biografista generała Wrangla



Powstałe w 2000 r. w Lublinie Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów może poszczycić się już prawie 90 słuchaczami, którym udało się obronić rozprawy doktorskie na lubelskich uczelniach wyższych. Znaczna część tych osób po ukończeniu studiów rozpoczęła błyskotliwe kariery realizując się na niwie naukowo-dydaktycznej, politycznej, kulturalnej, czy też społecznej. W obrębie środowiska obecnych słuchaczy EKPiUU wiedza na temat dokonań starszych kolegów jest niestety szczątkowa — brak znajomości osób, które były słuchaczami kolegium, ich dorobku naukowego i innych dokonań jest powszechna. Aby wypełnić tą lukę proponuję Czytelnikom dział poświęcony przedstawieniu sylwetek absolwentów EKPiUU. Mamy nadzieję, że ta rubryka pomoże naszemu środowisku (absolwentów i obecnych słuchaczy) zintegrować się i utworzyć wspólnotę utrzymującą w swych ramach ożywione więzi i kontakty.

Dariusz Wierzchoś urodził 17 lutego 1977 r. w Lublinie. Ukończył SP nr 9 i LO im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. W 1996 r., po ukończeniu Liceum rozpoczął naukę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Humanistycznym — kierunek historia. Pracę magisterską zatytułowaną „Konstanty Rokossowski — droga do kariery (1914—1941)” napisał w Zakładzie Historii Krajów Europy Wschodniej pod kierunkiem prof. dra hab. Leszka Piątkowskiego. Podczas studiów w latach 2000—2001 uczęszczał do Europejskiego Studium Samorządowego przy Fundacji im. Konrada Adenauera na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które ukończył w 2001 r.

Od października 2001 r. — został słuchaczem EKPiUU w Lublinie, gdzie rozpoczął pod kierunkiem profesora Piątkowskiego pisanie pracy doktorskiej pt. „Działalność polityczna i wojskowa generała Piotra Wrangla w latach rewolucji i wojny domowej w Rosji”. Rozprawę obronił 11 maja 2005 r. Podczas studiów doktoranckich przebywał na stażu w Akademii Kijowsko-Mohylańskiej w Kijowie (2002 r.). Jako niezależny obserwator międzynarodowy obserwował wybory parlamentarne na Ukrainie. W okresie studiów wziął udział w trzech konferencjach naukowych organizowanych przez EKPiUU w Lublinie. W tym okresie opublikował dwa artykuły: "Generał Piotr Wrangel wobec Polski, Ukrainy, oraz Tatarów krymskich w 1920 roku" („Roczniku Europejskiego Kolegium Polski i Ukraińskich Uniwersytetów”, nr 1/2000) oraz artykuł zatytułowany "Rokossowski w Hiszpanii" („Dziś”, nr 8, 2003). W dniach 3—4 czerwca 2005 r. wziął udział w międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Odeski Narodowy Uniwersytet Ilii Miecznikowa — „Ukraińskie kozactwo w ojczyźnianej i ogólnoeuropejskiej historii”. Podczas konferencji wygłosił referat pt. „Kozaczyzna pod rządami generałów Antona Denikina i Piotra Wrangla (1918- 1920)”.

Od dnia 1 marca 2006 r. jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Obecnie współpracuje z Centrum Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, jest również członkiem Rady Naukowej, jak też autorem tekstów publikowanych w portalu historycznym www.histmag.org. W 2008 r. ukazała się książka dr Wierzchosia pt. „Generał Piotr Wrangel. Działalność polityczna i wojskowa w latach rewolucji i wojny domowej w Rosji”.

Paweł Ślaza



Zródło: KOLEҐIANT — Pismo Słuchaczy i Przyjaciół EKPiUU w Lublinie, Nr 2 (5), kwiecień—czerwiec 2009 r., s.10—11.

Powered by phpBB © phpBB Group
Theme created by phpBBStyles.com