Autor |
Wiadomość |
because |
|
 |
Bolek |
Wysłany: Wto 1:33, 24 Lis 2009 Temat postu: |
|
2009-11-23, ostatnia aktualizacja 2009-11-22 19:04
Spełnia się marzenie Jerzego Giedroycia
Sławomir Skomra, Lublin
Jeszcze przed Bożym Narodzeniem Polska i Ukraina podpiszą umowę, na mocy której powstanie wspólna uczelnia. Siedzibę będzie miała w Lublinie i we Lwowie
- Na ten moment czekaliśmy 10 lat - mówi Wołodymyr Połochało, przewodniczący Komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. Nauki i Oświaty. Chodzi o utworzenie polsko-ukraińskiej uczelni. Idea jej powstania zrodziła się prawie 10 lat temu, kiedy w Lublinie KUL, Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, UMCS, a także uniwersytety z Kijowa i Lwowa powołały do życia Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Ale Kolegium kształcące doktorantów nigdy nie przerodziło się w samodzielną uczelnię.
Polska i Ukraina właśnie uzgodniły szczegóły, jakie znajdą się w międzynarodowej umowie powołującej uniwersytet. Będzie to samodzielna uczelnia, na której obok Polaków i Ukraińców mają studiować obywatele innych państw.
Uczelnia będzie finansowana po połowie przez oba kraje. Wstępnie Ukraińcy mówią o blisko milionie dolarów rocznie z ich strony. Uniwersytet będzie starał się też o środki europejskie. O dokładnej lokalizacji uczelni zdecyduje zapis w jej statucie, ale Ukraińcy zgadzają się na polską propozycję Lublina. Na Ukrainie będzie to najpewniej Lwów.
- Będzie to prawdziwie europejski uniwersytet, kształcący studentów w systemie bolońskim. Myślę, że przed Bożym Narodzeniem wszyscy dostaniemy wspaniały prezent w postaci międzynarodowej umowy - nie ukrywa emocji Połochało.
Nie wiadomo jeszcze, czy umowę podpiszą premierzy, czy ministrowie - z polskiej strony Barbara Kudrycka, Ivan Wakarczuk z ukraińskiej. Oboje dyskutowali w ostatni czwartek o powstaniu uczelni.
Przewodniczący Połochało: - Chciałbym serdecznie podziękować za pomoc Adamowi Michnikowi, z którym rozmawialiśmy o tej sprawie we wrześniu. Serdecznie dziękuję także Jackowi Kuroniowi, z którym nie raz rozmawialiśmy o wspólnej uczelni im. Jerzego Giedroycia.
Profesor Jerzy Pomianowski, eseista i znawca stosunków polsko-ukraińskich, mówi jasno: - Uniwersytet będzie kuźnią przyszłej elity Ukrainy i Polski, które będą pozbawione pretensji i zaszłości wobec siebie. To spełnienie marzenia Giedroycia.
Źródło: Gazeta Wyborcza |
|
 |
Lolik |
Wysłany: Wto 1:14, 24 Lis 2009 Temat postu: |
|
[24.11.2009 00:17]
Україна та Польща створять спільний університет
Уряди України та Польщі до кінця поточного року планують підписати угоду про створення українсько-польського університету.
Про це УНІАН повідомили у Посольстві України в Польщі.
Співрозмовник агентства зазначив, що питання про створення такого університету обговорювалося минулого тижня під час візиту до Польщі міністра освіти та науки України Івана ВАКАРЧУКА.
У посольстві зауважили, що цю тему міністр також обговорював із представниками української громади.
Співрозмовник агентства не надав додаткових деталей.
Gazeta Wyborcza у сьогоднішньому номері пише, що українська сторона задекларувала готовність щорічно виділяти 1 млн. доларів на функціонування спільного університету, який планується утримувати на паритетних засадах за рахунок коштів держбюджетів.
Крім цього, сторони планують залучати до фінансування університету кошти, які виділяє за відповідними програмами Європейський Союз.
Університет планується відкрити у Любліні та, швидше за все, у Львові. У виші, крім українців та поляків, зможуть навчатись громадяни інших держав. |
|
 |
because |
|
 |
Sceptyk |
Wysłany: Sob 14:44, 21 Lis 2009 Temat postu: |
|
Wbrew, nowu powtarzanym pochwałom, twierdze, ze nie ma zadnego przelomu w rozmowach nad Uniwersytetem. Wyjątkowo zgadzam się z Prorektorem Chibowskim - te same uzgodnienia lub bardzo zblizone i szczegolowe, byly ustalone juz w lutym w Kijowie na spotkaniu w ministerstwie Ukrainy.
Warto zaznaczyc, ze przed nami sa jeszcze uzgodnienia miedzyresortowe wewnatrz kazdego z krajów np.: z MSZ lub Ministerstwem Finansów, a te trwaja od 3 do 6 miesiecy.
Jesli chodzi o fundusze zapisane na rok 2009 w budzecie Ukrainy, notabene, wywalczone i wyjezdzone przez Kanclerza Osadczego i Ks. Rektora Kalinowskiego, przekazane sa na Uniwersytet im. Szewczenki. Problem polega na tym, iż można je wykorzystac dopiero po podpisaniu umowy międzyrządowej, więc prawdopodobnie przepadną w tym roku nieskonsumowane.
Dobrze, ze wreszcie zostalo napisane, ze Ministerstwo przekazuje jednak fundusze na UMCS z przeznaczeniem na Kolegium, czego UMCS sie konsekwentnie wypiera. |
|
 |
because |
Wysłany: Sob 0:21, 21 Lis 2009 Temat postu: |
|
Uniwersytetem i wojskiem wciągamy Ukrainę do Europy
Sławomir Skomra
2009-11-20, ostatnia aktualizacja 2009-11-20 19:27
Najpierw międzynarodowe wojsko w Lublinie, teraz decyzja o utworzeniu wspólnego uniwersytetu. - To nowe otwarcie Polski na Ukrainę - mówią znawcy stosunków międzynarodowych. Podkreślają też, że Lublin zaczyna wykorzystywać swoją szansę jak miasto przygraniczne.
16 listopada w Brukseli ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Litwy podpisali list intencyjny o utworzeniu w Lublinie międzynarodowej brygady wojskowej. To krok w stronę przyspieszenia drogi Ukraińców na Zachód.
Teraz oba państwa zrobiły kolejny: minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka i jej ukraiński odpowiednik Ivan Wakarczuk uzgodnili treść międzynarodowej umowy powołującej do życia uniwersytet. Ma to być samodzielna uczelnia. Nauka będzie się odbywać w systemie bolońskim. Uniwersytet będzie finansowany po połowie przez obydwa kraje. Będzie starał się także o środki unijne
Obie strony zgadzają się na Lublin, jako siedzibę.
Profesor Jerzy Pomianowski, eseista i znawca stosunków polsko-ukraińskich: To spełnienie marzenia Jerzego Giedroycia. Jest to wydarzenie, które będzie miało ogromny wpływ na najbliższe wybory na Ukrainie. Tam nie chodzi o rywalizację partii politycznych, ale o wybór kursu, jaki przyjmie polityka. Będzie nastawiona na Wschód bądź Zachód. Ważne jest także to, że przy uniwersytecie jest to współpraca partnerska. Uniwersytet będzie kuźnią przyszłej elity Ukrainy i Polski, które będą pozbawione pretensji i zaszłości wobec siebie.
To także wielka nobilitacja dla Lublina. Mam nadzieję, że władze miasta staną na wysokości zadania.
Prof. Stanisław Chibowski, prorektor ds. kształcenia UMCS do sprawy podchodzi z rezerwą: Takiego typu deklaracje już padały. Pamiętam jak w lutym tego roku wróciłem z Kijowa z przekonaniem, że wszystko jest już gotowe na powstanie uniwersytetu.
Ze strony polskiej zawsze była wola utworzenia uczelni, dlatego nie traktuję tego wydarzenia jako nowego otwarcia polityki na Ukrainę. Problem był po stronie ukraińskiej. Chciałbym, żebyśmy faktycznie dostali piękny prezent na gwiazdkę.
Dr Grzegorz Kuprianowicz, były kanclerz EKPiUU (2004-2006), pracownik naukowy UMCS, prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie: - Czwartkowe uzgodnienia między ministrami nauki Polski i Ukrainy stanowią bardzo ważny krok w kierunku powstania w Lublinie Polsko-Ukraińskiego Uniwersytetu Europejskiego. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko zrealizowania idei, którą od dziesięciu lat lubelskie środowisko akademickie próbuje wcielić w życie we współpracy z partnerami ukraińskimi. Z pewnością Lublin nie miałby tak silnej pozycji w tej sprawie, gdyby nie lata budowania EKPiUU, które powstało przecież jako zaczątek tego uniwersytetu. Nie można nie wspomnieć o roli ministra oświaty i nauki Ukrainy prof. Iwana Wakarczuka, który przed dziesięciu laty współtworzył EKPiUU jako rektor uniwersytetu lwowskiego, a obecnie finalizuje tę ideę jako minister. Wydaje się bardzo realne, że już w ciągu trzech-czterech tygodni zostanie podpisana oficjalna umowa, powołująca do życia nową europejską uczelnię w Lublinie, która powstałaby w 2010 r. Takie kroki jak powstanie uniwersytetu polsko-ukraińskiego, a także niemalże jednoczesna decyzja o ulokowaniu w Lublinie brygady polsko-litewsko-ukraińskiej, spowodują, że znacznie wzrośnie rola Lublina w stosunkach polsko-ukraińskich oraz w Unii Europejskiej jako jednej z najważniejszych metropolii przy jej wschodniej granicy.
Prof. Jan Pomorski, były prorektor UMCS: Na tę wiadomość czekałem 10 lat. Jestem przekonany, że do 15 grudnia umowa zostanie podpisana. To świetna decyzja dla Lublina, Polski i Europy. Utworzenie w Lublinie międzynarodowej brygady, a teraz uniwersytetu, to widoczny kurs polskiej polityki zagranicznej. To dowód, jakie praktyczne korzyści może przynieść alians Polski i Ukrainy.
To także szansa rozwoju Lublina i Lubelszczyzny. Swojego położenia geograficznego nie zmienimy. Brygada, uniwersytet i lotnisko to właśnie jest rozwój Lubelszczyzny. Jak zestawimy mały port cargo w Świdniku z giełdą rolną w Elizówce, to mamy wówczas dostęp do dwóch ogromnych rynków zbytu - Moskwy i Kijowa. |
Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
Link: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,7277251,Uniwersytetem_i_wojskiem_wciagamy_Ukraine_do_Europy.html |
|
 |
IMK |
Wysłany: Pią 21:02, 20 Lis 2009 Temat postu: |
|
20.11.2009 · 18:54 · Суспільство · Автор: Александр Карагайский
В.Полохало і І.Вакарчук у Варшаві узгодили термін відкриття Українсько-Польського університету
У Варшаві сьогодні відбулися заключні переговори голови комітету з питань науки та освіти Верховної Ради України, співголови депутатської групи ВР у міжпарламентських зв'язках з Республікою Польща Володимира Полохала та міністра освіти і науки України Івана Вакарчука з міністром науки та вищої освіти Республіки Польща Барбарою Кудрицькою. Про це ІМК повідомили у прес-службі комітету ВР. Предметом переговорів було заснування спільного українсько-польського Європейського університету, декларацію про утворення якого підписали Прем'єр-міністр України та Голова Ради Міністрів Республіки Польща в 2008 році.
На сьогоднішніх переговорах сторони обговорили й узгодили головні принципи створення та функціонування університету. Він матиме два структурні підрозділи - в Україні та в Польщі, проте керувати ним буде загальна наглядова рада, утворена сторонами за принципом паритету. Ректором по черзі будуть українець і поляк. За паритетним принципом сторони надаватимуть і щорічне фінансування університету.
В.Полохало нагадав, що навіть в умовах фінансової кризи за ініціативою парламентського комітету з питань науки і освіти в Законі "Про Державний бюджет на 2009 рік" Україна передбачила 7 млн грн на підставу університету.
Основою діяльності університету будуть спільні магістерські й докторські програми, навчання всіх студентів і аспірантів відбуватиметься обов'язково на території обох країн, а випускники отримуватимуть два дипломи про вищу освіту чи про вчений ступінь. Польський підрозділ університету планується розташувати в місті Любліні, а головний кампус українського - у Києві. У Львові буде розташована прикордонна філія вишу.
Під час переговорів сторони домовилися невідкладно розпочати всі необхідні організаційні заходи з тим, щоб структурні підрозділи університету почали працювати вже до Нового року. |
Джерело: ІМК
Лінк: imk. com. ua/ ua/ news/ info/ 88685 |
|
 |
Gazeta.ua |
Wysłany: Pią 20:49, 20 Lis 2009 Temat postu: |
|
В Польщі відкриють українсько - польський університет
У міжнародному вузі вчитимуться не лише поляки та українці
20.11.2009 15:09
В четвер в Польщі відбулася офіційна зустріч міністрів освіти Польщі Барбари Кудрицької та Івана Вакарчука з України.
На цей візит Польща чекала досить довго для того, щоб остаточно узгодити питання щодо заснування українсько-польского університету, пише Gazeta Wyborcza.
"На цій зустрічі ми узгодили головну концепцію майбутнього навчального закладу і обговорили з українською стороною найголовніші ключові моменти. Одним із них мусить бути єдина спільна рада управління, а не дві окремих. З українського боку також досягнуто згоди, щоб в майбутньому закладі якась частина студентів буде з інших європейських країн. Цей проект має бути регіональним. Загалом ми підписали угоди про те, що університет якнайшвидше мусять побудувати", - сказав прес-секретар відомства польського Міністерства освіти Бартош Лоба.
Однак, як заявляє газета, на даний момент ще не зрозуміло, чи пакет питань щодо заснування університету буде обгoворюватися на прем'єрському рівні або на міністерському.
Станом на вчора у складених домовленостях ще не було вказано локалізації вузу. Вчорашні угоди повинні регулювати лише її статут. Прес-секретар відомства не висловлює сумніву, що цим містом стане Люблін через достатню географічну близькість до українського кордону.
Ще не було узгоджено яка назва має бути в цього вузу, - чи "Польсько-український університет" чи "Східний університет".
Голова парламентського Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Володимир Полохало заявив, що угода могла б бути підписана ще вчора, але подібні речі треба обговорити в обох парламентах та міністерствах закордонних справ.
"Gazeta Wyborcza" поцікавилась у міської влади Любліна щодо точного розміщення споруди майбутнього міжнародного університету. Ймовірним варіантом є будинок однієї зі шкіл.
Ще в 2000 році Люблінський католицький університет, Інститут Центрально-Східної Європи (Люблін), Державний університет ім. Марії Кюрі-Склодовської та декілька українських університетів підписали угоду про створення європейського колегіуму польських і українських університетів. Це мав би бути попередній етап створення міжнародного університету.
Проте колегіум функціонував не досить стабільно і законно.Весь професорсько-викладацький склад фактично працював у інших вузах Любліна. Ця наукова стуктура повністю занедбалася, коли від колегіуму відколовся університет ім. Марії Кюрі-Склодовської. |
Źródło: Gazeta. ua
Link: gazeta. ua/ index. php?id =316661 |
|
 |
Onet.pl |
Wysłany: Pią 20:16, 20 Lis 2009 Temat postu: |
|
Ruszy Polsko-Ukraiński Uniwersytet Europejski
Powstanie Polsko-Ukraiński Uniwersytet Europejski. Uczelnia będzie miała dwie siedziby - w Polsce i na Ukrainie - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uniwersytet będzie finansowany po równo przez obie strony.
- To sukces i przełomowy moment w pracach nad powołaniem Polsko-Ukraińskiego Uniwersytetu Europejskiego - powiedział rzecznik ministerstwa Bartosz Loba. Jak poinformował, w tej sprawie w czwartek spotkali się w Warszawie minister nauki Barbara Kudrycka i jej ukraiński odpowiednik Iwan Wakarczuk.
Utworzenie uczelni zakłada deklaracja o powołaniu Polsko-Ukraińskiego Uniwersytetu Europejskiego podpisana 28 marca 2008 r. w Kijowie przez premiera Donalda Tuska i premier Ukrainy Julię Tymoszenko. Loba poinformował, że umowa o powołaniu nowej uczelni może zostać podpisana już w ciągu najbliższych tygodni, być może na początku 2010 r. - Ukraińcy deklarują, że gotowi będą do podpisania umowy jeszcze przed Bożym Narodzeniem - powiedział rzecznik.
Loba podkreślił, że uniwersytet będzie w równej mierze finansowany przez stronę polską i ukraińską. - Chcemy też, by na stanowisko rektora były wybierane naprzemiennie osoby raz z Polski, raz z Ukrainy - mówił. Powołana zostanie, zgodnie z koncepcją strony polskiej, wspólna rada zarządzająca, a nie dwie oddzielne.
Według Loby, Polsko-Ukraiński Uniwersytet Europejski będzie miał polską siedzibę w Lublinie. Strona ukraińska rozważa jeszcze lokalizację swojej części uczelni. - To będzie uczelnia o charakterze regionalnym i transgranicznym. Chcemy, by kształcili się na niej, obok Polaków i Ukraińców, także studenci z innych krajów - wyjaśnił rzecznik. Jak poinformował, szczegóły dotyczące kształtu uczelni zostaną ustalone w jej statucie, który dopiero powstaje.
W czwartkowym spotkaniu ze strony ukraińskiej brali udział także: przewodniczący Komitetu ds. Nauki i Oświaty Rady Najwyższej Ukrainy Władimir Połohało oraz podsekretarz stanu w tym resorcie Taras Finikow, a ze strony polskiej podsekretarz stanu w ministerstwie nauki prof. Jerzy Szwed oraz szef gabinetu politycznego ministra Wojciech Niewierko.
Trwająca obecnie akademicka współpraca między Polską a Ukrainą została zapoczątkowana w 2000 r., kiedy w Lublinie powołano Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, jako zaczątek wspólnej polsko-ukraińskiej uczelni. Jest ono międzyuczelnianą jednostką dydaktyczno-naukową, utworzoną przez: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, Narodowy Uniwersytet im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, Narodowy Uniwersytet "Akademia Kijowsko-Mohylańska" i Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie oraz działający w Lublinie Instytut Europy Środkowo-Wschodniej.
Placówka nie ma osobowości prawnej. Aby zapewnić środki na jej utrzymanie, w 2007 roku minister nauki wydał rozporządzenie zwiększające kwotę na działalność statutową UMCS, z przeznaczeniem jej na działalność kolegium.
We wrześniu 2009 r. z kolegium wycofały się: Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Instytut Europy Środkowo-Wschodniej. Powodem był brak postępów w tworzeniu polsko-ukraińskiego uniwersytetu, dla którego kolegium było wstępnym etapem. Szef Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej prof. Jerzy Kłoczowski podkreślał wówczas, że konieczne jest wypracowanie ze środowiskami ukraińskimi takiej formuły współpracy, która będzie miała zasięg europejski. Jego zdaniem, taka inicjatywa wpisywałaby się w koncepcję Partnerstwa Wschodniego i mogłaby być realizowana, korzystając z funduszy unijnych.
Obecnie w kolegium studiuje ok. 100 doktorantów, przede wszystkim obywateli Ukrainy i Polski, ale także Białorusi, Rosji i Kazachstanu. |
Źródło: onet.pl
Link: wiadomosci. onet. pl /2081827,11,1,1,,item.html |
|
 |
because |
Wysłany: Pią 14:15, 20 Lis 2009 Temat postu: |
|
Polsko-ukraińska uczelnia w Lublinie. To przesądzone!
Sławomir Skomra
2009-11-19, ostatnia aktualizacja 2009-11-19 20:09
Umowa powołująca do życia polsko-ukraińską uczelnię w Lublinie mogła zostać podpisana jeszcze dziś. - Mam nadzieję, że przed Bożym Narodzeniem wszyscy dostaniemy wspaniały prezent - mówi przewodniczącego komitetu rady najwyższej Ukrainy ds. Nauki i Oświaty Wołodymyr Połochało.
Wczoraj odbyło się spotkanie minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej z jej ukraińskim odpowiednikiem Ivanem Wakarczukiem. Na to spotkanie Polska czekała długo, bo miały na nim zapaść ważne ustalenia w sprawie uniwersytetu polsko-ukraińskiego. Przypomnijmy, że lubelskie środowisko naukowe stara się o jego powołanie od prawie 10 lat.
- Na spotkaniu uzgodniliśmy główne punkty koncepcji uczelni i przekonaliśmy stronę ukraińską do naszych najważniejszych postulatów - mówi Bartosz Loba, rzecznik prasowy resortu. Jednym z nich jest powołanie wspólnej rady zarządzającej, a nie dwóch oddzielnych. Strona ukraińska zgodziła się też, że będzie to uczelnia kształcąca studentów nie tylko z tych dwóch krajów, ale także innych. - Ma mieć charakter regionalny - dodaje Loba. - Uzgodniono także, że stosowna umowa powołująca uczelnię powinna zostać podpisana jak najszybciej. - relacjonuje rzecznik i wyjaśnia, że nie jest jeszcze uzgodnione czy odbędzie się to na szczeblu ministerialnym czy premierów.
Ani w zawartych uzgodnieniach, ani w umowie nie będzie wskazana lokalizacja uczelni. To ma regulować dopiero jej statut. Jednak, jak mówi Loba, po polskiej stronie na pewno będzie to Lublin i strona ukraińska przychyla się do naszej propozycji. Statut określi ukraińską lokalizację. - Uważamy, że ze względu na charakter uczelni powinny być to miasta przygraniczne - wyjaśnia Loba.
Nie wiadomo także jaką nazwę ma nosić uczelnia, czy będzie to Uniwersytet Polsko-Ukraiński czy np. Wschodni.
Przewodniczący komitetu rady najwyższej Ukrainy ds. Nauki i Oświaty Wołodymyr Połochało po spotkaniu mówi wprost: - Umowę mogliśmy podpisać jeszcze dziś, ale musimy poczekać na decyzję parlamentów i uzgodnienia innych ministerstw jak MSZ.
Dodaje, że będzie to samodzielna uczelnia, finansowana po połowie przez oba państwa. - W 2009 roku parlament ukraiński przeznaczył milion dolarów na jego funkcjonowanie, ale umowa nie została podpisana. W przyszłym roku będzie to już mniejsza kwota, ale w następnych latach sumy będą rosły. Uczelnia będzie starała się też o środki europejskie, choćby z programu Partnerstwa Wschodniego - mówi Połochanko. - Dziś był moment przełomowy, na który czekaliśmy prawie 10 lat. Będzie to prawdziwie europejski uniwersytet. Nie tylko z względu na studentów ale także poziomu nauczania. 10 procent wszystkich studentów będą stanowili obywatele innych państw - Połochanko nie kryje emocji. - Myślę, że przed Bożym Narodzeniem wszyscy dostaniemy wspaniały prezent.
Adam Wasilewski już rozmawiał telefonicznie z Połochało i oświadczył, że Lublin zapewni uczelni siedzibę. Władze miasta już zaprosiły przewodniczącego na spotkanie.
"Gazeta" dowiedziała się, że ratusz przyśpieszył poszukiwanie budynku dla uczelni. Bardzo możliwe, że będzie to bursa szkolna przy ul. Weteranów. W 2006 r. Rada Miasta zdecydowała o przekazaniu tego budynku pod międzynarodowy uniwersytet, ale zaprotestowali rodzice mieszkających tam dzieci a UMCS (który miałby nim wówczas zarządzać) zrezygnował z przejęcia budynku.
- Odnalazłem tę uchwałę i okazało się, że nigdy nie została wykonana. Umieszczenie tam uczelni jest jedną z możliwości. Jak tylko dostaniemy oficjalne informacje z ministerstwa nauki zaczniemy nad tym pracować - mówi Krzysztof Łątka, dyrektor departamentu rozwoju Ratusza. Zaznacza, że sprawa nie jest przesądzona, bo wymaga uzgodnień z m.in. Włodzimierzem Wysockim, zastępcą prezydenta Lublina ds. oświaty.
Przewodniczący Połochanko: - Chciałbym serdecznie podziękować za pomoc prezydentowi Lublina, posłowi Januszowi Palikotowi, posłance Lenie Kolarskiej-Bobińskiej i Adamowi Michnikowi, z którym rozmawialiśmy o tej sprawie we wrześniu. Serdeczne dziękuję także Jackowi Kuroniowi, z którym nie raz rozmawialiśmy o wspólnej uczelni im. Gedroycia.
Prawie 10 lat nadziei
W 2000 roku KUL, Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, UMCS, a także dwa uniwersytety z Kijowa i jeden ze Lwowa powołały do życia Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. To miała być podwalina do powstania międzynarodowej uczelni w Lublinie. Ale przez szereg lat instytucja działa "na dziko". Teoretycznie kształci doktorantów z kilku państw europejskich, ale w praktyce studiują oni na lubelskich uczelniach, bo kolegium nie może uzyskać osobowości prawnej. Pod koniec września z Kolegium wystąpił Instytut Europy Środkowo-Wschodniej i KUL. To zachwiało ideą uczelni."Gazeta" ujawniła, że KUL ma zamiar powołać w swoich strukturach Kolegium Wschodnie. Władze katolickiej uczelni wysłały nawet pisma do ukraińskich uniwersytetów z pytaniem, czy nie chcą się do niego dołączyć. |
Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
Link: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,7273163,Polsko_ukrainska_uczelnia_w_Lublinie__To_przesadzone_.html |
|
 |
because |
Wysłany: Czw 17:53, 19 Lis 2009 Temat postu: |
|
Spotkanie polsko-ukraińskie
19 listopada 2009 r.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka spotkała się w Warszawie z Ministrem oświaty i nauki Ukrainy prof. Iwanem Wakarczukiem w związku z trwającymi pracami nad powołaniem Polsko-Ukraińskiego Uniwersytetu Europejskiego.
W spotkaniu ze strony ukraińskiej brali udział także: przewodniczący Komitetu ds. Nauki i Oświaty Rady Najwyższej Ukrainy Władimir Połohało oraz podsekretarz stanu w MOiN Taras Finikow, a ze strony polskiej podsekretarz stanu w MNiSW prof. Jerzy Szwed. Uzgodniono najważniejsze cele prowadzonych prac, które mają doprowadzić do jak najszybszego podpisania stosownej umowy i powołania wspólnego uniwersytetu. Podkreślono, że uczelnia musi mieć charakter transgraniczny, a kształcić się będą na niej, obok Polaków i Ukraińców, także studenci z innych krajów. Zgodnie z propozycją MNiSW polska część uczelni zlokalizowana ma być w Lublinie. |
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Link: http://www.nauka.gov.pl/mn/index.jsp?place=Lead09&news_cat_id=13&news_id=9173&layout=6&page=text |
|
 |
because |
Wysłany: Czw 17:35, 19 Lis 2009 Temat postu: |
|
Polsko-Ukraiński Uniwersytet w Lublinie coraz bliżej
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka spotkała się dziś w Warszawie z Iwanem Wakarczukiem, ministrem oświaty i nauki Ukrainy. Głównym tematem ich rozmów były prace mające doprowadzić do powstania Polsko-Ukraińskiego Uniwersytetu Europejskiego.
W czasie spotkania ustalone zostały główne punkty koncepcji uczelni. Nasi wschodni sąsiedzi zgodzili się m.in. na powołanie wspólnej rady zarządzającej zamiast dwóch oddzielnych oraz na kształcenie studentów z innych krajów, nie tylko Polski i Ukrainy.
Lokalizacja uniwersytetu nie została jeszcze ustalona. – Po polskiej stronie na pewno będzie to Lublin, strona ukraińska przychyliła się do tego, Lokalizację na Ukrainie określi statut uczelni – dodaje Bartosz Loba, rzecznik prasowy MNiSW.
Obie strony oznajmiły też, że stosowne umowy powinny być podpisane jak najszybciej. |
Źródło: Kurier Lubelski
Link: http://www.kurierlubelski.pl/module-dzial-viewpub-tid-9-pid-79785.html#dalej |
|
 |
because |
Wysłany: Czw 14:06, 19 Lis 2009 Temat postu: |
|
Ukraina przemówiła w sprawie Uniwersytetu Polsko-Ukraińskiego
(drs)
Po przerwie wznowione zostaną dziś negocjacje projektu międzyrządowej umowy, na bazie której powołany ma zostać Uniwersytet Polsko-Ukraiński. Jego siedzibą będzie Lublin.
Dziś będą wznowione rozmowy na temat Uniwersytetu Polsko-Ukraińskiego
W południe w Warszawie w tej sprawie rozmawiać mają ministrowie nauki Polski i Ukrainy. To przełom.
– W ostatnim czasie były nawet kłopoty z ustaleniem terminu spotkania ze stroną ukraińską – informuje Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nieoficjalnie wiadomo, że Ukrainie bardzo zależy, by jeszcze dzisiaj ustalić ostateczny kształt umowy tak, by premierzy mogli ją podpisać jeszcze w tym roku i by była gotowa przed planowanymi na połowę stycznia wyborami prezydenckimi na Ukrainie. Resort nie odnosi się do tych sygnałów.
– Zobaczymy po spotkaniu – mówi Loba. |
Źródło: Dziennik Wschodni
Link: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20091119/LUBLIN/530626537 |
|
 |
Oksano4ka |
Wysłany: Śro 23:33, 18 Lis 2009 Temat postu: |
|
Івану Вакарчуку присвоїли титул Почесного Доктора Вроцлавського університету
Міністру освіти і науки України Івану Вакарчуку присвоїли звання Почесного Доктора (Honoris Cause) Вроцлавського університету (Польща).
Ректор Вроцлавського університету Марек Боярскій наголосив на великому внеску українського міністра в наукову, громадську діяльність та розвитоку міжуніверситетської співпраці.
[...]
З інавгураційною лекцією під назвою "Божественна пропорція" міністр освіти і науки України звернувся до присутніх українською мовою.
Нагадаємо, Іван Вакарчук перебуває з робочим візитом у Республіці Польща. В рамках відрядження заплановані переговори з Міністром науки і вищої освіти Республіки Польща Барбарою Кудрицькою. Під час зустрічі Міністри обговорять питання підготовки проекту Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Польща про створення Українсько-польського європейського університету. |
Джерело: Міністерство освіти і науки України
Лінк: mon. gov. ua/main.php?query=newstmp/2009_1/17_11/ |
|
 |
stonka |
Wysłany: Śro 22:52, 18 Lis 2009 Temat postu: |
|
Губернатора Волині відзначили за розвиток українсько-польської співпраці
19:36, 29.09.2009
Голова Волинської ОДА Микола Романюк зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом України у Республіці Польща Олександром Моциком. Про це повідомила прес-служба губернатора.
[...]
Окрім того, обговорювалось й питання створення українсько-польського університету. "Хотілося б, аби цей заклад був відкритий за участі Волинського Національного університету імені Лесі Українки. Для цього зроблені уже відповідні кроки. На базі нашого університету вже працює Інститут Польщі", - зазначив голова облдержадміністрації.
[...]
|
Źródło: ZAXID.NET
Link: Губернатора Волині відзначили за розвиток українсько-польської співпраці |
|
 |